Kaliningrad

Wybrałeś się tutaj na wakacje? A może jesteś w podróży służbowej?
Czy dopiero zastanawiasz się nad tym, jak tu przyjechać i gdzie się zatrzymać?
Ta strona jest właśnie dla ciebie!
Usługi przewodnika, tłumacza, ciekawe wycieczki w Kaliningradzie i obwodzie Kaliningradzkim – oto jest to, co oferujemy! 

Kaliningrad….

Czy wiesz już coś o tym mieście, czy może słyszałeś o mniejszych, urokliwych miasteczkach – Swietłogorsku, Bałtijsku?
Nie zaskoczy mnie, jeśli powiesz, że nigdy o nim nie słyszałeś i nie masz bladego pojęcia, gdzie to jest. Tak naprawdę tylko niektórzy wiedzą, co to za miasto i gdzie jest położone. Dla większości obwód Kaliningradzki jest wciąż nieznany.

Mapa lokalizacji Kaliningradu

Mapa – Kaliningrad w Europie

Nasz region był do 1991 r. praktycznie całkowicie zamknięty dla turystów. Dlatego zetknięcie z tym obszarem daje możliwość odkrycia naszych regionalnych tajemnic, zapoznania się z historycznymi zakątkami, w taki sposób jakbyśmy odkrywali to miejsce jako pierwsi!

To naprawdę niezwykła przygoda dla turystów!

Miejsce na mapie – Kaliningrad (były Koenigsberg) jest najbardziej wysuniętą na Zachód częścią Rosji całkowicie oddzieloną od pozostałego terytorium kraju przez Litwę i Białoruś. położenie miasta świadczy o tym, że jest ono wyjątkowe! Nie mamy granic z Rosją, niemniej jednak należymy do tego kraju. Od strony północy i wschodu obwód graniczy z Republiką Litewską, na południu – z Rzeczpospolitą Polską i oczywiście nalezy do Europy.

Historia – Obwód Kaliningradzki jest najmniejszym obwodem autonomicznym Federacji Rosyjskiej. Został założony na terytorium byłych Prus Wschodnich, po II wojnie światowej. Na mocy Konferencji Poczdamskiej część niemieckiej prowincji (pol. Królewiec, niem. Königsberg) została włączona do ZSRR. W 1946r. Królewiec został przemianowany na Kaliningrad i rozpoczęła się nowa historia starego miasta.

Chciałabym też przypomnieć, że w 1544 roku Albrech Hohenzollern założył Uniwersytet Królewiecki – Albertinę. Uczelnia ta była szczególną atrakcją dla mieszkańców Niemiec, Polski i Litwy.

Wśród dzisiejszych atrakcji turystycznych miasta wymienić należy Muzeum Bursztynu, mające w swoich zbiorach ponad 6000 eksponatów. Warto zobaczyć także XIV-wieczną katedrę oraz grób słynnego filozofa Immanuela Kanta (1724-1805).

Więcej z historii Królewca i Kaliningradu możecie się Państwo dowiedzieć już tu na miejscu, wtedy gdy przyjedziecie!

W Kaliningradzie mieszka ponad 500 tys. mieszkańców, zaś liczba miszkańców całego obwodu wynosi 1 mln. W 2005r. miasto obchodziło swoje 750-lecie!!! Te obchody stały się międzynarodowym wydarzeniem i miały nie tylko historyczne i kulturalne znaczenie, lecz także polityczne.

Obwód Kaliningradzki jest wspaniałym miejscem by wypocząć. Jego położenie natomiast gwarantuje wypoczynek za niewielkie pieniądze. Można tu przeżyć przygodę obcowania z nieco inną kulturą i tradycją Rosjan.

Najładniejsze miejsca usytuowane są blisko Swietłogorska i na Mierzei Kurońskiej. Mierzeja Kurońska to piękny piaskowy półwysep, który rozpościera się niemalże wzdłuż 100 km wybrzeża. Na Mierzei Kurońskiej jest godny polecenia Park Narodowy!

Kaliningrad wciąż fascynuje ludzi, przede wszystkim z racji swej odmienności, egzotyki. Jest to miasto interesujące i nie pozbawione uroku. Warto się tu wybrać!

Obwód Kaliningradzki z jego nadzwyczaj interesującą historią stanowi swego rodzaju wyzwanie dla podróżnika!

Sami Kaliningradczycy mówią: “Jesteśmy Rosjanami, ponieważ mówimy po rosyjsku i nasza kultura jest rosyjska, ale ze względu na nasze stosunki z Europą czujemy się Europejczykami”.